check-completeic-deleteic-deletedateic-edit-48pxic-errorfacebook-footergoogle-plus-footerinstagram-footic-chevron-left-doubleic-chevron-leftodnoklassniki-footic-chevron-right-doubleic-chevron-righttwitter-footuploadic-visibility-48pxic-visibility-off-48pxvkontakte-foot

BLACK FRIDAY: Najlepsze oferty zniżkowe w 2020 roku

Black Friday to jedyny dzień w roku, kiedy obniżki w sklepach sięgają nawet 70 i 80 procent. W tym roku Czarny Piątek obchodzimy 27 listopada i jak co roku jest to doskonała okazja na zakup świątecznych prezentów w bardzo dobrych cenach. Skąd się wzięła tradycja Black Friday? Czym jest Cyber Monday? Które sklepy mają najlepsze oferty cenowe?

Skąd się wzięła tradycja Black Friday?

Black Friday co roku wypada w pierwszy piątek po amerykańskim Święcie Dziękczynienia, które w tradycji amerykańskiej świętowane jest w ostatni czwartek listopada. Zaraz po Święcie Dziękczynienia rozpoczyna się okres zakupów przedświątecznych.

W drugiej połowie XIX wieku sklepy postanowiły obniżyć ceny towarów i tym samym oficjalnie rozpocząć ten przedświąteczny okres. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, więc tradycję tę postanowiono podtrzymać, cieszy się ona popularnością aż po dziś dzień. Piątkowe szaleństwo zakupów doczekało się również swojej nazwy: Black Friday.

Amerykański Czarny Piątek przeszedł jednak do historii jako dzień, w którym konsumenci walczą o przecenione produkty, a to za sprawą gigantycznych obniżek cen, które w amerykańskich sklepach sięgają niemal 90%.

W Polsce Black Friday zadomowił się od roku 2014, jednak z powodu zbyt słabej reklamy i komunikacji konsumenci nie wiedzieli o większości przecen. W kolejnym roku duży nacisk położono na reklamę, co przełożyło się na niekwestionowany sukces. Dziś każdy Polak i każda Polka na specjalne oferty podczas Black Friday czeka z niecierpliwością.

Czym jest Cyber Monday?

Cyber Monday wypada zwykle w pierwszy poniedziałek po Dniu Dziękczynienia, czyli zaraz po piątkowym Black Friday. Według tradycji obydwa charakteryzują bardzo duże obniżki cen, z tą różnicą, że Black Friday miał pierwotnie dotyczyć jedynie sklepów stacjonarnych, a Cyber Monday produktów sprzedawanych w sieci. 

Dziś granica ta mocno się zatarła, w związku z czym zarówno w Czarny Piątek, jak i w następujący po nim cyberponiedziałek sklepy internetowe prześcigają się w najlepszych ofertach cenowych swoich produktów. Obniżki cen w Polsce sięgają nawet 50-60%. 

Cyber Monday i Black Friday to jedyny taki czas, w którym sprzedawcy mogą zarobić, a konsumenci zaoszczędzić. Warto więc poczekać z kupnem prezentów świątecznych na piątkowo-poniedziałkowe obniżki.


Co najbardziej opłaca się kupować podczas Black Friday?

Zarówno Black Friday Polska jak i Cyber Monday co roku cieszą się coraz większym zasięgiem. Z roku na rok sprzedawcy coraz odważniej podchodzą również do obniżania cen prodktów. Wsród produktów, które cieszą się znacznie większą popularnością, właśnie ze względu na największe obniżki znajdują się:

 • Małe i duże AGD
 • Sprzęt, akcesoria i oprogramowania komputerowe
 • Smartfony i akcesoria telefoniczne
 • Sprzęt audio-wideo (w tym telewizory)
 • Zagraniczne wczasy oraz bilety lotnicze
 • Markowa odzież i kosmetyki (w tym perfumy)

Na nieco mniejsze zniżki możemy liczyć w przypadku zegarków i biżuterii, mebli i elementów wystroju wnętrz, a także sprzętu sportowego. 

Warto jednak pamiętać, że promocje nie są dla Klientów, a dla sprzedawców. Dużo w tym powiedzeniu prawdy, dlatego też trzeba być bardzo ostrożnym, kiedy kupujemy coś po cenie obniżonej. Nadrzędnym celem sprzedawcy jest zarobić i właśnie dlatego część z nich stosuje niezbyt uczciwe metody, jak zawyżanie pierwotnej ceny produktu czy cen wysyłek. Warto więc porównać cenę produktu w kilku innych sklepach, wtedy będziemy mieli pewność czy mamy do czynienia z promocją, czy też z pseudo-promocją.

Które sklepy oferują największe obniżki cen w 2020 roku?

Dziś, kiedy na świecie panuje epidemia SARS-CoV, jesteśmy zmuszeni do dokonywania zakupow głównie przez inernet. Kolejny lockdown sprawił, że w zasadzie wszyscy sprzedawcy przenieśli swój asortyment i związane z nim promocje do sieci. Również Black Friday, który w tym roku nie miał szans zaistnieć w sklepach stacjonarnych, obchodzony jest w sieci, lecz z nie mniejszym romachem. Poniżej lista sklepów z podziałem na kategorie, które już rozpoczęły świętowanie i przygotowali dla swoich Klientów obniżone oferty cenowe:

 1. Małe i duże AGD, elektronika:
  • EURO RTV AGD – rabaty sięgają 20% w zależności od wydanej kwoty
  • Skąpiec.pl – wybrane produkty nawet o 50% tańsze
  • Media Markt – zniżki do 70%, na wybrane produkty, jednak wybór ofert jest dość ograniczony
  • Media Expert – rabat do 80%, również na wybrane produkty, jednak w tym sklepie wybór jest większy niż u konkurencji
 2. Buty, odzież markowa i kosmetyki:
  • eobuwie.pl – zniżki do 40% na wybrany asortyment
  • CCC – 50% rabatu na wszystkie produkty z oferty
  • Douglas – do -50%, duży wybór produktów przecenionych
  • Asos – do -50% reklamowane, jako rozgrzewka przed Black Friday
  • Zalando – nawet 60% zniżki na wybrane produkty, jednak wybór jest bardzo szeroki
  • Smyk – wybrane zniżki na ubrania dziecięce do -60%
  • Tous – zniżka sięga 500 zł na wybrany asortyment.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Aplikuj o pożyczkę online, a pieniądze otrzymasz na konto w najkrótszym możliwym czasie.