check-completeic-deleteic-deletedateic-edit-48pxic-errorfacebook-footergoogle-plus-footerinstagram-footic-chevron-left-doubleic-chevron-leftodnoklassniki-footic-chevron-right-doubleic-chevron-righttwitter-footuploadic-visibility-48pxic-visibility-off-48pxvkontakte-foot

Czym jest Black Friday? Czy w Polsce obchodzimy Czarny Piątek?

Jest tylko jeden dzień w roku, gdy obniżki cen w większości sklepów sięgają nawet 80-90%. O jakim dniu mowa? O amerykańskim Black Friday, który powoli wchodzi również na rynek polski. Skąd się wzięła ta tradycja, kiedy obchodzimy Czarny Piątek w Polsce i co najlepiej kupować podczas tych wyprzedaży? Poniżej lista pytań, na które odpowiemy w tym artykule:

Skąd się wziął Black Friday – historia Czarnego Piątku

Historia Czarnego Piątku nie jest niestety oczywista, a składają się na nią aż 3 ważne wydarzenia. Pierwszym z nich była obniżka cen złota ze 160 dolarów za uncję na 130 dolarów w 1869 roku, przez rząd Stanów Zjednoczonych. Dzień ten nazwano Czarnym Piątkiem, gdyż był to bardzo trudny moment dla amerykańskiego rynku finansowego. Z kolei w 1981 roku, po wielu latach kryzysu gospodarczego, amerykańskie sklepy odnotowały wyjątkowo dużą sprzedaż, a co za tym idzie spore zyski. Dzień ten również nazwano Black Friday, jednak nazwa była tu związana z kolorem tuszu, którym zapisane były księgi handlowe.

W artykule znajdziesz wszystko co wiemy na temat Black Friday - zainteresowany?

Ostatnią i chyba nam najbliższą teorią, dotyczącą historii Czarnego Piątku jest ta nawiązująca do okresu przedświątecznego. Co roku Black Friday wypada zaraz po amerykańskim Święcie Dziękczynienia, które Amerykanie obchodzą w ostatni czwartek listopada. Jest to umowna data, która rozpoczyna okres zakupów przedświątecznych. W drugiej połowie XIX wieku sklepy postanowiły obniżyć ceny towarów i tym samym oficjalnie rozpocząć ten przedświąteczny okres. Pomysł okazał się na tyle trafiony, że Black Friday istnieje do dziś.

Black Friday Polska – kiedy wypada?

Czarny Piątek ma swoja tradycję również w Polsce, dokładnie od 2014 roku. Pierwsza akcja obniżek cen nie była jednak w Polsce reklamowana, więc większość konsumentów nie wiedziała o promocjach. W kolejnym roku – 2015 postanowiono bardziej rozreklamować to święto. Efekt możemy zaobserwować już dziś – chyba każdy z nas słyszał już o Czarnym Piątku. Również bardzo duża liczba sklepów bierze udział w tym wydarzeniu.

W roku 2018 Black Friday Polska wypada 23 listopada. Poniżej przedstawiamy kiedy w następnych latach przypada Czarny Piątek:

 • Black Friday 2019: 29 listopada
 • Black Friday 2020: 27 listopada
 • Black Friday 2021: 26 listopada
 • Black Friday 2022: 25 listopada
 • Black Friday 2023: 24 listopada

Jak wyglda Czarny Piątek w Stanach Zjednoczonych, a jak Black Friday Polska?

Amerykański Czarny Piątek przeszedł do historii jako dzień, w którym konsumenci wręcz walczą o przecenione produkty. Oczywiście jest o co walczyć, gdyż przeceny w amerykańskich sklepach sięgają niemal 90%. Każdy chce jeszcze przed świętami skorzystać z oferowanych tego dnia promocji, co sprawia, że jeszcze przed otwarciem sklepów kolejki ustawiają się przed drzwiami.

Czarny Piątek obchodzimy już w Polsce od 2014 roku. Zobacz skąd sie wziął Black Friday i kiedy wypada w tym roku.

W Polsce nie zaobserwowano aż takiego rozmachu, jeżeli chodzi o popularność, gdyż zniżki są o wiele niższe. Rzadko trafiają się sklepy, które oferują 50% obniżki cen na swoje towary, ale Black Friday Polska ma jedną przewagę nad edycją amerykańską – trwa o wiele dłużej. W Polsce Czarny Piątek przechodzi zwykle w tak zwany Czarny Weekend. Oznacza to, że konsumenci mogą upolować przecenione produkty nawet w weekend. Ponadto w poniedziałek, zaraz po Czarnym Weekendzie można jeszcze skorzystać z wyprzedaży w sklepach internetowych, podczas popularnego Cyber Monday. Podobnie jak Black Friday, tak i Cyber Modnay jest zwykle przedłużany – bywa że i do końca tygodnia.

Co najbardziej opłaca się kupować podczas Black Friday?

Black Friday Polska co roku cieszy się coraz szerszym zasięgiem. Jest jednak kilka rodzajów produktów, które cieszą się znacznie większą popularnością, właśnie ze względu na największe obniżki i są to:

 • Małe i duże AGD
 • Sprzęt, akcesoria i oprogramowania komputerowe
 • Smartfony i akcesoria telefoniczne
 • Sprzęt audio-wideo (w tym telewizory)
 • Zagraniczne wczasy oraz bilety lotnicze
 • Markowa odzież i kosmetyki (w tym perfumy)

Nieco mniejszym zainteresowaniem mogą pochwalić się takie produkty jak zegarki i biżuteria, meble i elementy wystroju wnętrz, a także sprzęt sportowy (zwłaszcza ten droższy).

Na co uważać podczas Black Friday i Cyber Modnay?

Mówi się, że promocje nie są dla Klientów, a dla sprzedawców. Dużo w tym powiedzeniu prawdy, dlatego też trzeba być bardzo ostrożnym, kiedy kupujemy coś po cenie obniżonej. Nadrzędnym cele sprzedawcy jest zarobić i właśnie dlatego część z nich stosuje niezbyt uczciwe metody.


Najbardziej popularnym sposobem zarabiania podczas Black Friday jest zawyżanie standardowych cen produktów. W skrajnych przypadkach może się okazać, że promocyjna cena produktu jest równocześnie jego ceną regularną. Jak się przed tym uchronić? Nie kupujmy produktów bez wcześniejszego sprawdzenia ceny regularnej. Jeżeli zależy nam na jakimś konkretnym produkcie, sprawdzimy jego cenę regularną jeszcze przed Black Friday (im wcześniej tym lepiej).

Kolejnym przykładem nieuczciwego podejścia do promocji oferowanych podczas Black Friday i Cyber Monday jest zawyżanie cen wysyłek przez sklepy internetowe. Jeżeli cena wydaje nam się zbyt wysoka, zawsze możemy sprawdzić ją z cennikiem popularnych przewoźników, jak Poczta Polska, DHL, DPD, na ich stronie internetowej.