check-completeic-deleteic-deletedateic-edit-48pxic-errorfacebook-footergoogle-plus-footerinstagram-footic-chevron-left-doubleic-chevron-leftodnoklassniki-footic-chevron-right-doubleic-chevron-righttwitter-footuploadic-visibility-48pxic-visibility-off-48pxvkontakte-foot

Finanse domowe – jak efektywnie nimi zarządzać? Przydatne narzędzia

Finanse gospodarstw domowych powinny być zarządzane tak, by wszystkie wydatki były nie tylko ewidencjonowane, ale i planowane. Dzięki temu można zachować płynność finansową i oszczędzić. Zarządzenie finansami domowymi ułatwiają aplikacje na komputer i smartfona.

Zarządzanie finansami domowymi – zalety planowania

Domowe finanse można kontrolować i precyzyjnie je planować. Pozwala to nie tylko uniknąć długów, ale też oszczędzić. W dobrze zaplanowanym budżecie domowym nie ma nadwyżek, wszystkie środki pozostałe po zaplanowaniu wydatków powinny być inwestowane (choćby w lokaty czy inne narzędzia finansowe). Prowadzone w ten sposób finanse domowe pozwalają przetrwać bez stresu kolejne miesiące.

Finanse gospodarstw domowych można łatwo zaplanować dzięki aplikacjom na komputer lub telefon, przydatny okazuje się także zwykły arkusz kalkulacyjny. Papierowe planowanie przychodów i wydatków jest o wiele bardziej pracochłonne, korzystając z niego łatwiej jest także o błąd w obliczeniach.


Zarządzanie
finansami domowymi za pomocą aplikacji na smartfona

Program do zarządzania finansami domowymi można pobrać na urządzenie z androidem, iOS i Windows Phone. Aplikacje mobilne to m.in. Andro Money, Mój Budżet, Menedżer Wydatków czy Moje Finanse. Zainstalowany na komputerze lub telefonie program domowe finanse trzyma w ryzach tylko wtedy, gdy dane wprowadzane są na bieżąco i z dużą dokładnością.

AndroMoney

Andro Money to doskonała aplikacja do zarządzania domowymi finansami. Oferuje użytkownikiem wiele przydatnych funkcji, a jej zaletą jest możliwość korzystania z dowolnej waluty i jej przeliczanie, gdyż aplikacja posiada funkcję korzystania z bieżącego kursu ich wymiany. Jej minusami są: niezbyt przyjemny interfejs oraz brak polskiej wersji językowej. Warto przetestować tę aplikację, gdyż jest to jeden z najbardziej rozbudowanych manadżerów, które są dostępne do ściągnięcia na smartfona. 

Mój Budżet

Aplikacja dostępna w 11 językach, w tym również po polsku. Dzięki niej możemy nie tylko kontrolować swoje miesięczne wydatki, ale także z góry ustalać limity, również te na kartach kreytowych. Mój Budżet daje nam możliwość nie tylko kontrolowania stałych wydatków, ale też tych jednorazowych a wyniki prezentowane są na kolorowych wykresach. Co jednak najważniejsze nasze dane będą w niej super bezpieczne, gdyż sama aplikacja nie posiada dostępu do internetu – używamy jej w trybie offline.

Menedżer Wydatków

Kolejna podobna aplikacja, jednak z nieco innymi funkcjami. W Menadżerze Wydatków znajdziemy między innymi:
– interaktywne wykresy
– zintegrowany kalkulator
– funkcję dodawania paragonów lub zakupionych produktów
– przypomnienia o płatnościach/transakcjach
– zabezpieczenie kodem PIN
– waluty świata – ponad 100 dostępnych walut
Szczególnie przydatna wydaje się być w funkcja dodawania obrazów, dzięki czemu nie musimy juz trzymać w portfelu paragonów, gdyż zawsze będziemy mieli je pod ręką, bo przecież telefonu nigdy się nie zapomina, prawda? 😉

Moje Finanse

Moje Finanse to użyteczna aplikacja do zarządzania budżetem domowym, która pozwoli Ci trzymać pełna kontrolę nad wszystkimi finansami. Główną zaleta tej aplikacji jest rozbudowany system prezentowania i zestawiania wyników. Statystyki pozwalają na porównanie w poszczególnych miesiącach stosunek wydatków do przychodów a za pomocą wykresów możemy analizować dotychczasowych transakcji z rozbiciem na kategorie czy poszczególne lata/miesiące.


Jak zarządzać finansami domowymi? Przydatne programy

Aplikacje ułatwiające zarządzanie finansami domowymi można pobrać na komputer ze strony twórców lub innej sprawdzonej strony internetowej oferującej oprogramowanie. Narzędzia do planowania budżetu domowego są zwykle darmowe.

Często używanymi (i polecanymi) programami są GnuCash, HomeBank i MoneyMe. Popularnością cieszy się też program Finanse Domowe, aktualnie można ściągnąć i zainstalować jego drugą odsłonę (Finanse Domowe 2). Aplikacje te są dostępne w języku polskim. Każda z nich jest łatwa w obsłudze nawet dla niedoświadczonego użytkownika i posiada przyjazny interfejs.

Przy pomocy przycisków i pojawiających się okienek program do finansów domowych umożliwia wprowadzenie danych i ich analizę. Finanse domowe oraz inne program tego typu pomagają zaplanować bardzo precyzyjnie, uwzględniając dochody, wydatki oraz oszczędności. Wydatki można kategoryzować, dodawać do nich komentarze czy skany lub zdjęcia paragonów.

Niektóre programy posiadają dodatkowo aplikację mobilną, którą można zainstalować na smartfona. Umożliwia to aktualizowanie danych dotyczących domowych finansów na bieżąco i późniejszą synchronizację z programem na komputerze. Taką możliwość daje m.in. Money Manager Ex i polski projekt Kontomierz.

Trudniejszym, ale często też bardziej elastycznym sposobem zarządzania finansami osobistymi gospodarstw domowych jest korzystanie z arkusza kalkulacyjnego. Finanse domowe Excel lub każdy inny arkusz kalkulacyjny pomaga zaplanować z taką precyzją, by codzienne aktualizowanie danych było bardzo szybkie i by wszystkie liczby były przejrzyste. Szablon budżetu domowego można zaprojektować samodzielnie lub pobrać gotowy arkusz z internetu.


Potrzebujesz dodatkowej gotówki na ofertę last minute?
Aplikuj o pożyczkę online, a pieniądze otrzymasz na konto w najkrótszym możliwym czasie.