check-completeic-deleteic-deletedateic-edit-48pxic-errorfacebook-footergoogle-plus-footerinstagram-footic-chevron-left-doubleic-chevron-leftodnoklassniki-footic-chevron-right-doubleic-chevron-righttwitter-footuploadic-visibility-48pxic-visibility-off-48pxvkontakte-foot

Ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego w 2019 roku? Czy ceny wzrosną?

Wiele osób marzy o własnym domu z ogródkiem, jednak w większości przypadków na marzeniach się jedynie kończy. Niesłusznie uważa się bowiem, że budowa domu jednorodzinnego to wydatek większy niż kupno mieszkania. Prawda jest taka, że budowa domu wymaga dużo więcej uwagi, wymaga więcej czasu i siły. Sprwadź, ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego w 2019 roku i czy ceny te jeszcze wzrosną..


Co składa się na koszt domu jednorodzinnego?

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad budową domu musimy dokładnie znać rozmiar tej inwestycji, zaczynając od tego, co wchodzi w skład tego, co na końcu możemy nazwać własnym domem.
W skład budowy domu wchodzą następujące koszty:

 • Koszt materiałów budowlanych – 60%
 • Koszt przyłączeń, transportu oraz inne koszty dodatkowe – 20%
 • Robocizna 20%

Warto zauważyć, że robocizna to jedynie 20% kosztów całej inwestycji. W podane powyżej szacunkowe wartości procentowe cen nie są wliczone: zakup działki oraz zagospodarowanie terenu (urządzenie ogrodu i cena ogrodzenia).

Sama inwestycja rozpoczyna się zwykle w momencie zakupu działki. Działka budowlana, w przypadku miejscowości położonych niedaleko Warszawy, może kosztować ponad 1 000 zł za 1m2. Jeżeli jesteśmy już posiadaczami działki, możemy odetchnąć z ulgą, gdyż właśnie zdjęliśmy ze swoich barków jeden z większych wydatków związanych z budową domu.

Kolejnym etapem jest uzyskanie odpowiednich pzowoleń i przyłączy. Dalsze kroki budowy każdego domu dzielą się na 5 podstawowch etapów:

 1. fundamenty
 2. stan surowy otwarty (SSO)
 3. stan surowy zamknięty (SSZ)
 4. stan deweloperski
 5. stan „pod klucz”

Poniżej przygotowaliśmy ceny dla każdego z poszczegółnych etapów budowy domu. Będą to oczywiście kwoty orientacyjne, które pozwolą poznać średni koszt budowy domu. Pamiętajmy jednak, że każda decyzja podjęta na poszczególnych etapach może nas od tej średniej oddalać.

Ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego?

Szacowany koszt budowy domu jednorodzinnego w 2019 roku to średnio 4-4,5 tys zł za 1m2 powierzchni użytkowej. Oczywiście piszemy tutaj o średnim standardzie i jest to cena, którą musimy zainwestować, żeby móc się wprowadzić, czyli tak zwane wykończenie pod klucz.

Cena budowy domu zależy głównie od jakości materiałów i w mniejszym stopniu od wielkości inwestycji.

WSKAZÓWKA:

Przeglądając w internecie różne oferty gotowych projektów warto zwrócić uwagę na to czy w cenniku zawarta jest cena za stan deweloperski czy za stan „pod klucz”, ponieważ to dopiero ten drugi gwarantuje nam opcję przeprowadzki do nowego miejsca zamieszkania.

Ile kosztują fundamenty i stan surowy otwarty (SSO)?

Przyjmuje się, że koszt budowy fundamentów to średnio od 10-20% kosztów całej inwestycji. Nierzadko zdarza się jednak, że musimy w nie zainwestować trochę więcej, ponieważ teren na którym się budujemy jest nieprzystosowany, np. podmokły. Musimy wówczas zainwestować w dodatkowe zabezpieczenia, które kwotę będą nam mogły podbić nawet do 30%.

Licząc koszt fundamentów musimy wziąć pod uwagę cenę poszczególnych prac, które wchodzą w skład kosztorysu:

 • wykop pod fundamenty
 • podkład betonowy pod ławami
 • ławy i słupy fundamentowe
 • ściany fundamentowe
 • izolacje cieplne i przeciwwilgociowe
 • podłoga na gruncie ( podkład z zagęszczonej podsypki i płyta betonowa)

Gdy już wykonamy wszystkie powyższe etapy czeka nas kolejny etap, jakim jest stan surowy otwarty (SSO), czyli dla laików ściany i dach 😊 Etap ten nie pochłonie największej ilości naszych nakładów finansowych, jednak musimy się liczyć z kwotą około 1200-1300 zł za metr2. Oznacza to, że 100-metrowy dom parterowy w stanie surowym otwartym jesteśmy w stanie postawić nawet za 130 tys. złotch.

Oczywiście wszystko zależy od tego, czy będzie to dom parterowy czy piętrowy oraz czy będziemy planowali w nim piwnicę. Koszt podpiwniczenia bowiem znacznie podnosi koszt budowy domu. Podobnie jest z nieregularną konstrukcją dachu. Jeżeli więc chcemy nieco zaoszczędziś ale nie kosztem naszej wygody – wybierajmy jak najprostsze bryły budynku z klasycznymi dwuspadowymi dachami. Wówczas możemy mieć pewność najniższej ceny.

Ile będziemy musieli zapłacić za dom w stanie surowym zamnkiętym (SSZ) i deweloperskim?

Wyliczając koszt budowy Stanu surowego zamkniętego musimy doliczyć ceny za stolarkę okienną i drzwiową, a także drzwi garażowe. Średnia cena za m2 to od 1500-1800 zł, natomiast dla tych, którzy zdecydowali się na budynek o nietypowej bryle cena może wzrosnąć nawet do 2-3 tys. złotych za metr kwadratowy.

Czemu tak drogo? Co tak zawyża cenę w przypadku SSZ? Oto tylko kilka przykładów:

 • nietypowa, skomplikowana bryła budynku i kształt pokrycia dachowego – im bardziej bryła jest skomplikowana tym cena za metr kwadratowy będzie wyższa;
 • wielkość okien i ich zastosowanie – jeżeli planujemy duże otwarte przeszklenia musimy liczyć się z tym, że cena wzrośnie; podobnie z dodatkowymi opcjami jak chociażby rolety zewnętrzne;
 • jakość drzwi wejściowych i garażowych – wybór dodatkowych zabezpieczeń.

Dom w stanie surowym zamkniętym to jednak dopiero połowa drogi – kolejnym, przedostatnim etapem jest stan deweloperski.

Ile kosztuje budowa domu w stanie „pod klucz”?

Na początku artykułu pisaliśmy już ile kosztuje dom w stanie „pod klucz”, czyli budynek odpowiednio wykończony i nadający się do zamieszkania. Niestety prace wykończeniowe są jednymi z najbardziej kosztownych jeżeli chodzi o budowę, stąd też zauważalne podniesienie kosztów budowy za 1m2 w porównaniu do SSZ.

Oczywiście 1m2 domu w stanie pod klucz może nas nawet kosztować ok. 3.000 zł. Jednak warunek jest taki, że decydujemy się na dom o prostej bryle i dwuspadowy dach. Tak jak już pisaliśmy średni koszt budowy 1m2 domu o nieco bardziej skomplikowanej bryle i niestandardowym dachu wielospadowym to 4-4.500 zł.

Cena ta jest jednak porównywalna ze średnią ceną mieszkań w Polsce, która według GUS wynosi dzisiaj 4484 zł za 1 m2. Sami zatem musimy sobie odpowiedzieć na pytanie czy bardziej opłaca nam się wybudować dom czy kupić mieszkanie. 

O ile koszt mieszkania wzrasta z kwartału na kwartał o kilkaset złotych, o tyle ceny za budowę domu nie mają takiej dynamiki. Oczywiście każdy wzrost cen za materiały budowlane będzie tę kwotę za metr kwadratowy powiększał, ale nie będzie to tak zauważalne jak w przypadku kupna nieruchomości, działki czy mieszkania.


Potrzebujesz dodatkowej gotówki na ofertę last minute?
Aplikuj o pożyczkę online, a pieniądze otrzymasz na konto w najkrótszym możliwym czasie.