check-completeic-deleteic-deletedateic-edit-48pxic-errorfacebook-footergoogle-plus-footerinstagram-footic-chevron-left-doubleic-chevron-leftodnoklassniki-footic-chevron-right-doubleic-chevron-righttwitter-footuploadic-visibility-48pxic-visibility-off-48pxvkontakte-foot

Ile kosztuje utrzymanie samochodu? Kosztowna eksploatacja auta

Koszty utrzymania samochodu to nawet kilkanaście tysięcy złotych rocznie. Składa się na nie bieżąca eksploatacja auta oraz wydatki okresowe, np. składka na ubezpieczenie. Koszty eksploatacji samochodu zależą m.in. od rocznika pojazdu, pojemności silnika i historii ubezpieczeniowej kierowcy.


Ile wynoszą opłaty za samochód? Ubezpieczenie, badanie techniczne

Roczne koszty eksploatacji samochodu ponoszone jednokrotnie to składka na ubezpieczenie (chyba że kwotę podzielono na więcej składek) oraz opłata za badanie techniczne pojazdu dopuszczające go do ruchu.

Ile kosztuje utrzymanie samochodu pod kątem ubezpieczenia? Minimum to polisa OC, której składka zależy od rocznika pojazdu, marki, modelu, pojemności silnika, przebiegu, wieku właściciela, daty wydania jego prawa jazdy, miejsca zamieszkania, a także od posiadanych zniżek. Ubezpieczenie OC samochodu może kosztować od około 500 do ponad 2000 złotych. Dodatkowo można wykupić także polisę AC, której koszt to średnio 1400 zł, jeśli kupuje się ją w pakiecie z OC.

Na roczny koszt utrzymania samochodu składa się też opłata za badanie techniczne pojazdu, czyli tzw. przegląd. Opłata niezależnie od punktu kontroli pojazdów wynosi 98 zł za auto osobowe bez instalacji LPG lub CNG oraz 161 zł w przypadku samochodów na gaz.

Koszty utrzymania samochodu ponoszone okresowo

Koszty eksploatacji samochodu ponoszone raz na pewien czas to zmiana opon, uzupełnienie płynów, wizyty w myjni oraz u mechanika (wymiana oleju, filtrów, klocków czy tarcz hamulcowych). Znając markę i model oraz rocznik, można policzyć, ile kosztuje utrzymanie auta w sprawności.

Wymiana oleju, filtru oleju i filtru powietrza może kosztować od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Uzupełnienie płynów w klimatyzacji i jej odgrzybianie może kosztować kolejnych kilkadziesiąt złotych. Regularne uzupełnianie płynów, np. płynu do spryskiwaczy czy płynu chłodniczego, wiąże się z wydatkiem kilkunastu do kilkudziesięciu złotych w ciągu roku.


 

Potrzebujesz dodatkowej gotówki na ubezpieczenie do auta? Aplikuj o pożyczkę online, a pieniądze otrzymasz na konto w najkrótszym możliwym czasie.


 

Ile kosztuje utrzymanie samochodu w kontekście okresowych opłat? Oprócz wymiany oleju i filtrów, eksploatacja pojazdu wymaga okresowej wymiany elementów układu hamulcowego, co w zależności od modelu auta może kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Wymiana żarówek to wydatek od kilku do kilkunastu złotych, ale w przypadku żarówek ksenonowych koszt wzrasta do nawet kilkuset złotych za sztukę.

Część kosztów eksploatacji samochodu generuje też zmiana opon z zimowych na letnie lub odwrotnie. Opłata za zmianę opon to zwykle około 100 zł. Wymiana opon na nowe to wydatek rzędu minimum kilkuset złotych.

Koszty użytkowania samochodu ponoszone na co dzień

Bieżąca eksploatacja auta wiąże się z koniecznością kupowania paliwa. Ile kosztuje roczne utrzymanie samochodu na benzynę, a ile na gaz lub na ropę? Zakładając, że samochód spala 8 litrów paliwa na 100 kilometrów, a rocznie przejeżdża się 20000 kilometrów, roczny koszt tankowania benzyny to 8000 zł. Przy takich samych założeniach tankowanie auta na gaz kosztuje 3440 zł, a diesla – 7200 zł.

Dodatkowo do kosztów eksploatacji samochodu należy doliczyć opłatę za parkowanie lub garażowanie.

Łączny roczny koszt utrzymania samochodu może wynieść kilkanaście tysięcy złotych, w zależności od modelu, marki, zdarzeń losowych, spalania oraz intensywności eksploatacji pojazdu.