check-completeic-deleteic-deletedateic-edit-48pxic-errorfacebook-footergoogle-plus-footerinstagram-footic-chevron-left-doubleic-chevron-leftodnoklassniki-footic-chevron-right-doubleic-chevron-righttwitter-footuploadic-visibility-48pxic-visibility-off-48pxvkontakte-foot

Ile kosztuje wyprawka szkolna? Koszt wyprawki w 2021 roku

Powrót do szkoły w 2021 nie będzie łatwy, podobnie jak w 2020 roku nie mamy jeszcze pewności, czy nauka będzie odbywać się stacjonarnie w szkołach, czy zdalnie – w domu. Rząd przygotowuje się oczywiście na naukę stacjonarną, organizując działania, mające na celu przeciwdziałanie kolejnej fali COVID-19, jednak w czasie pandemii sytuacja jest na tyle dynamiczna, że nie ma pewności, gdzie tak naprawdę będą się odbywać zajęcia. Niezależnie od tego, z jakiego miejsca Twoje dziecko będzie pobierać nauki, trzeba będzie je zaopatrzyć w podstawowe narzędzia do nauki. Sprawdziliśmy, ile będzie kosztowała wyprawka szkolna w 2021 roku, zarówno w przypadku nauki stacjonarnej, jak i zdalnej. Oto koszty powrotu do szkoły zarówno dla pierwszoklasistów, jak i pozostałych uczniów.

Wyprawka szkolna dla pierwszoklasisty – ile kosztuje?

Twoje dziecko idzie pierwszy rok do szkoły? Przed Wami wiele wyzwań, nie tylko jeżeli chodzi o kupno wszystkich niezbędnych przyborów, ale też pod względem samej nauki: czy to zdalnej czy stacjonarnej. Dla dziecka jest to wielki krok naprzód, który my rodzice musimy mu ułatwić. Zaopatrzenie malucha w najpotrzebniejsze rzeczy oraz wsparcie fizyczne i psychiczne to najważniejsze kwestie, z którymi będą się mierzyć rodzice. Dziś skupimy się na wyprawce szkolnej i jej kosztach. Poniżej przedstawiamy średnie ceny przyborów szkolnych w 2021 roku.

Podstawa to dobry, solidny plecak – ile kosztuje?

Dobry tornister to podstawa rozpoczęcia nauki w szkole. Wybór jednak nie jest prosty. Najtaniej tornister szkolny możemy kupić w markecie. Koszt takiego tornistra to około 40 złotych. Z kolei za plecak z ulubionymi postaciami z bajek będziemy musieli zapłacić około 120 złotych, podobną cenę ma plecak markowy. Jeżeli zależy ci na wygodzie swojego dziecka i na jego zdrowiu fizycznym możesz pokusić się o kupno plecaka na stelażu i kółkach. Koszt takiego plecaka to około 250 złotych. Znacznie droższe są z kolei tornistry z atestem, za te będziemy musieli zapłacić aż 500 zł.

Ceny przyborów szkolnych: podręczniki, piórniki, akcesoria do malowania i pisania, strój sportowy

Podręczniki oraz zestawy ćwiczeń do I klasy szkoły podstawowej są darmowe, więc cena będzie zależała od tego, czy Twoje dziecko będzie uczęszczać na zajęcia dodatkowe. Przykładowo każdy dodatkowy poręcznik to cena kilkudziecięciu złotych – od 20 do 40 zł.

Za pozostałe akcesoria do pisania i malowania zapłacisz około 200 zł. Poniżej rozpiska cen poszczególnych narzędzi:

  • akcesoria do pisania: piórnik, ołówki, linijki, zeszyty, flamastry, długopisy, nożyczki to koszt około 90 zł,
  • akcesoria do malowania i prac plastycznych: bloki rysunkowe i techniczne, wycinanki, kleje, farby, pędzle, plastelina, kredki ołówkowe i świecowe, teczki z gumką, bibuła to koszt około 100 zł.

Pozostaje jeszcze wybór odpowiedniego stroju sportowego na zajęcia z wychowania fizycznego. W skład zestwau powinno wejść oczywiście sportowe obuwie, koszulka z krótkim rękawem, spodenki lub leginsy, worek na strój. Koszt takiego zestawu sportowego to około 180 zł.

Ile kosztuje wyprawka dla pierwszoklasisty? Podsumowanie kosztów

Pierwszoklasista, jak sama nazwa wskazuje do szkoły wybiera się po raz pierwszy. Warto więc zaopatrzyć go w porządne narzędzia, które ułatwią mu ten trudny czas i posłużą na kilka lat. W zależności od tego, jakie akcesoria wybierzesz, za wyprawkę szkolną dla pierwszoklasisty możesz zapłacić od około 600 aż do 1300 złotych. Koszt ten jest podyktowany głównie odpowienim tornistrem, którego cena waha się od kilkudziesięciu aż do 500 zł. Pamiętaj jednak, że plecak to wybór na lata. Porządny tornister wytrzyma kilka lat, podczas, gdy ten najtańszy prawdopodobnie będzie wymagał wymiany już po roku.

Dużą wagę w cenie wyprawki ma również markowa odzież i obuwie. Na ten przykład przeciętne buty dla pierwszoklasisty kosztują około 80 zł. Jeżeli zdecydujesz się na buty markowe musisz się liczyć z tym, że ich cena będzie się zaczynać od 100 zł. Podobnie jeżeli chodzi o strój. Pamiętaj jednak, że inwestowanie tych pieniędzy w markową odzież i buty dla dziecka, które cały czas rośnie i prawdopodonie będzie używało ich jedynie w bieżącym roku szkolnym, nie jest dobrym pomysłem Jeżeli nie masz ograniczonego budżetu znacznie lepiej jest wykorzystać te pieniądze na kupno droższego plecaka, np. tego na kółkach, gdyż taki plecak ma bezpośredni wpływ na zdrowie fizyczne Twojego dziecka.

Nauczanie zdalne – jaki jest koszty wyprawki „elektronicznej”?

Dziś nikt nie może powiedzieć nam na pewno, jak będzie wyglądała nauka w roku szkolnym 2021/2022. Właśnie dlatego dobrze jest być przygotowanym na wszystko. Na chwilę obecną wszystko wskazuje na to, że dzieci rozpoczną naukę stacjonarnie w szkołach. Jednak czas pandemii jest tak nieprzewidywalny, że musimy brać pod uwagę również możliwość nauczania w domu.

Do wyprawki szkolnej musimy jeszcze w tym wypadku dołożyć koszt sprzętu elektronicznego, przede wszystkim dodatkowego komputera, laptopa czy tableta. Jeden komputer, w przypadku gdy w domu jest więcej dzieci, a rodzice również pracują zdalnie, to zdecyodwanie za mało. Koszt nowego laptopa to około 2 tysiące złotych.

Gdy w domu w trybie home office pracuje nawet kilka osób na raz warto również pomyśleć o zmianie pakietu internetu, lub jego rozszerzeniu. Dla celów pracy i nauki najbezpieczniejszą prędkością będzie w takiej sytuacji 300 Mb/s. W zależności od pakietu internetu musisz się więc liczyć z dodakowym kosztem miesięcznym, w wysokości od 50 do 100 zł.

Jak zaoszczędzić na wyprawce szkolnej?

Oczywiście podane powyżej ceny są jedynie orientacyjne i opierają się o ceny rynkowe poszczególnych akcesoriów i narzędzi. Jest jednak kilka prostych sposobów na to, aby zaoszczędzić nawet na wyprawce szkolnej. Poniżej lista pomysłów, które możesz wykorzystać, w celu zmniejszenia kosztów wyprawki szkolnej w roku 2021/2022.

Skorzystaj z programu „Dobry start”

Rządowy program wsparcia rodziców dzieci rozpoczynających naukę w szkole podstawowej i ponadpodstawowej zakłada dofinansowanie wyprawki w kwocie 300 zł na ucznia. Złóż wniosek i skorzystaj z tego zastrzyku finansowego.

Rozbij wydatki na dwa miesiące

Kupno wyprawki szkolnej możesz rozłożyć na dwa miesiące, pod warunkiem, że jej kompletowanie zaczniesz od dzisiaj. Dzięki takiemu rozplanowaniu unikniesz skumulowania wszystkich wydatków w jednym miesiącu.

Zrób zakupy w internecie

W internecie masz szeroki wybór produktów i z łatwością możesz porównywać ceny. Korzystaj również z promocji i ofert specjalnych sklepów internetowych, dzięki czemu zaoszczędzisz jeszcze więcej.

Zaoszczędź na podręcznikach – wypożyczaj lub kupuj używane

Podręczniki do przedmiotów obowiązkowych można dziś nieodpłatnie wypożyczyć. Oczywiście w przypaku zniszczenia będziesz musiał zapłacić około 5 zł za każdy podręcznik, niezdatny do dalszej nauki.

Rodzice licealistów również będą mieli możliwość zaoszczędzić na zakupie nowych podręczników, pod warunkiem że nie zmieniła się podstawa programowa. Rozwiązaniem będzie tutaj zakup używanych podręczników od uczniów ze starszych grup.

Zakupy wyprawki bez obecności dziecka

Wszyscy rodzice mają świadomość, że zakupy bez dziecka to doskonały pomysł na zaoszczędzenie kilku dodatkowych złotych. Zanim wybierzesz się na zakupy związane z wyprawką do szkoły, usiądź jednak ze swoim dzieckiem i zapytaj czego potrzebuje, a nawet wspólnie zróbcie listę. Oczywiście zapytaj jakie ma oczekiwania i preferencje, ale zdecydowanie wybierz się na zakupy bez dziecka, pomoże Ci to uniknąć tak zwanego „naciągania”.


 

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Aplikuj o pożyczkę online, a pieniądze otrzymasz na konto w najkrótszym możliwym czasie.