check-completeic-deleteic-deletedateic-edit-48pxic-errorfacebook-footergoogle-plus-footerinstagram-footic-chevron-left-doubleic-chevron-leftodnoklassniki-footic-chevron-right-doubleic-chevron-righttwitter-footuploadic-visibility-48pxic-visibility-off-48pxvkontakte-foot

Jak oszczędzać energię elektryczną? Sposoby oszczędzania energii w domu

Oszczędzanie prądu powinno angażować wszystkich domowników. Sposoby na oszczędzanie prądu to m.in. wyrobienie nawyków wyłączania urządzeń czy światła, wymiana sprzętu na energooszczędny i zmiana taryfy. Różne sposoby oszczędzania energii dają efekty w innym czasie.

Jak oszczędzać energię elektryczną w domu? Nawyki i zasady

Oszczędzanie energii elektrycznej pozwala zmniejszyć rachunki i w ten sposób zaoszczędzić. Żeby oszczędzanie prądu było efektywne, powinni w nim uczestniczyć wszyscy domownicy. Warto ustalić zasady, których przestrzeganie z czasem wejdzie w nawyk, pozwalając tym samym na długoterminowe oszczędzanie energii.

Sposobem na to, jak oszczędzać energię w domu, jest całkowite odłączanie urządzeń od prądu, gdy się z nich nie korzysta. Tryb stand-by, czyli stan czuwania, zużywa niewiele energii elektrycznej, ale w ciągu całej doby łączna ilość pobranego prądu już taka mała nie jest. W trybie stand-by mogą pozostawać telewizory, monitory, urządzenia typu kuchenka czy ekspres do kawy. Wyłączanie tych sprzętów całkowicie i wyjmowanie wtyczki z gniazdka to duża oszczędność energii w perspektywie czasu.

Drugą metodą, jak oszczędzać energię elektryczną w domu, jest wyłączanie światła w pomieszczeniach, w których nikogo nie ma. Należy wyłączać światło, nawet jeśli wychodzi się z pomieszczenia tylko na chwilę.

Trzecim sposobem na to, jak oszczędzać prąd w domu, jest wymiana żarówek na takie, które zużywają mniej energii. Żarówki LED pobierają mniej prądu niż świetlówki i są od nich bardziej ekologiczne. Żarówki wolframowe pobierają nawet dziesięciokrotnie więcej prądu niż żarówki LED, dając takie samo natężenie światła.

Oszczędzanie energii w domu powinno wiązać się też z usunięciem dekoracji wymagających prądu. Zwykle ruchome elementy napędzane energią elektryczną czy ozdobne światełka nie pobierają wiele prądu, ale ich duża ilość i ciągłe działanie mogą powiększać rachunki za energię.

Sposoby oszczędzania energii elektrycznej w domu mogą zmniejszyć rachunki za prąd nawet o 25 procent w skali roku.


 

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Aplikuj o pożyczkę online, a pieniądze otrzymasz na konto w najkrótszym możliwym czasie.


 

Jak oszczędzać energię elektryczną? Klasa energetyczna urządzeń AGD i RTV

Sposoby oszczędzania energii elektrycznej w dłuższej perspektywie czasowej to nie tylko wymiana żarówek, to też zmiana taryfy energetycznej lub zmiana operatora, a także zakup energooszczędnego sprzętu AGD i RTV.

Wysoka klasa energetyczna (A lub wyższa) urządzeń AGD i RTV używanych codziennie lub kilka razy w tygodniu pozwala na dużą oszczędność energii elektrycznej, ale wiąże się z większymi wydatkami na zakup tych sprzętów. Ta metoda oszczędzania prądu jest opłacalna w długiej perspektywie czasu.

Zastanawiając się, jak zaoszczędzić na prądzie, warto zwrócić uwagę na ceny w używanej taryfie elektrycznej. Może się okazać, że zmiana taryfy zmniejszy rachunki i spowoduje oszczędność finansową . Warto też zapoznać się z ofertami innych dostawców prądu.

Urządzenie do oszczędzania prądu – wybór i zasady działania, skuteczność

Urządzenie do oszczędzania prądu elektrycznego może być skuteczne tylko wtedy, gdy jego działanie polega na monitorowaniu zużycia prądu. Na rynku pojawiają się też oferty sprzedaży przyrządu do oszczędzania energii elektrycznej. Przyrządy te w gospodarstwie domowym nie mają żadnego zastosowania, ponieważ mogą zmniejszać nie ilość, a wartość prądu. Ich działanie nie przekłada się na obniżenie rachunków za prąd.