check-completeic-deleteic-deletedateic-edit-48pxic-errorfacebook-footergoogle-plus-footerinstagram-footic-chevron-left-doubleic-chevron-leftodnoklassniki-footic-chevron-right-doubleic-chevron-righttwitter-footuploadic-visibility-48pxic-visibility-off-48pxvkontakte-foot

Ozdoby bożonarodzeniowe w stylu DIY

Święta kojarzą nam się głównie z prezentami, ale też z wyjątkowym klimatem, który tworzą dekoracje i ozdoby, a w tym najważniejsza – bożonarodzeniowa choinka. Na chwilę przed świętami planujemy nie tylko to, jak będzie wyglądać nasze drzewko, ale też jak udekorować wigilijny stół, a także jak zapakować prezenty świąteczne. Nie trzeba wydawać dużych sum na wymyślne dekoracje, gdyż ozdoby bożonarodzeniowe możemy wykonać własnoręcznie. Przedstwiamy wam dekoracje i ozdoby w stylu DIY, w szczególności:

Bożonarodzeniowe wianki i stroiki w stylu DIY

Piękny wianek bożonarodzeniowy, powieszony na drzwiach wejściowych wprowadza nas w świąteczny klimat już od samego progu. Piękne wianki można kupić w każdym sklepie z dekoracjami. Wśród oferty świątecznych dekoracji znajdą się również tematyczne stroiki, które można postawić na stole. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby wykonać je własnoręcznie w domowym zaciszu. Może nie będą wyglądały tak profesjonalnie jak te kupione w sklepie, ale mają nad nimi zdecydowaną przewagę – są dużo tańsze i możemy je wykonać z ulubionych świątecznych dekoracji.


W internecie znajdziemy wiele tutoriali, wskazówek czy nawet filmików, jak wykonać świąteczne wianki i stroiki. W przygotowaniu takich ozdób bożonarodzeniowych ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia 😊

Ozdoby na choinkę w stylu DYI

Ubieranie choinki to ulubiona czynność nie tylko dzieci, ale też i wielu dorosłych. Niezależnie od tego czy masz dzieci czy nie, dekorowanie drzewka ozdobami bożonarodzeniowymi sprawia tyle samo radości.
Musimy najpierw rozważyć w jakim stylu będzie nasza choinka i jakie kolory będą na niej przeważać. Modne są szczególnie ostatnio choinki jednokolorowe – w czerwieni, złocie, srebrze czy też bieli.

Równie ważny jest styl samych ozdób choinkowych – wybierać można spośród klasycznych bombek, przez pięknie wykonane figurki, aż po własnoręcznie wykonywane ozdoby. W przypadku tych ostatnich nie mamy na myśli jedynie przynoszonych z przedszkola papierowych dziecięcych łańcuchów, ale prawdziwe ozdoby w stylu DIY. Mogą to być robione na szydełku bombki, wycięte z białego kartonu lub specjalnej gąbki figurki aniołków czy własnoręcznie wykonane pierniczki w różnych kształtach.

Ozdobne, świąteczne pierniczki w stylu DIY

Kto choć raz w życiu nie przygotoywał domowych pierniczków przed świętami Bożego Narodzenia? Jest to doskonały sposób na zabawę zarówno z dziećmi, z rodziną, jak i ze znajomymi. Idealnie wpisuje się także w nowy trend, jakim jest nowoczesna forma spotkań ze znajomymi, podczas której odbywa się wspólne gotowanie.


Własnoręcznie robione i dekorowane ciasteczka są nie tylko smaczną alternatywą dla kupnych słodyczy, ale mogą też stanowić ozdoby bożonarodzeniowe. Możliwości jest wiele. Możemy pokusić się o wykonanie z ich pomocą stroika na stół, gdy dołożymy do nich suszone pomarańcze, laski cynamonu, orzechy czy dekoracyjny anyż. Możemy je również nawlec na nitkę lub sznurek i wykonać z nich, wyjątkowo smaczne i przede wszystkim ręcznie robione ozdoby choinkowe.

Dekoracja stołu – jakie ozdoby bożonarodzeniowe?

Bez odpowiedniej dekoracji stołu wigilijnego nie byłoby prawdziwej świątecznej atmosfery. Dlatego też warto pokusić się o wyjątkową oprawę podczas tych trzech, ważnych dni w roku. Oczywiście w sklepie możemy kupić tematyczną zastawę, figurki, świece czy stroiki. Nic tak jednak nie napawa dumą, jak wykonana własnoręcznie aranżacja stołu wigilijnego. Jak tego dokonać?


Zamiat kupować tematyczne serwetki, pokuś się o kupno gładkich w dwóch kolorach: zielonym i czerwonym, które możesz ułożyć na stole w dowolej konfiguracji. Na talerzach połóż bombki a na środku stołu umieść wykonany przez ciebie stroik. Jeżeli masz wolne miejsce na stole możesz rozsypać dodatkowe gwiazki anyżu, szyszki, suszone pomarańcze, czy przygotowane przez ciebie wcześniej dekoracyjne ciasteczka. Prawda, że proste?

Nie zapomnijmy o pakowaniu prezentów

Prezenty świąteczne lubimy dostawać, ale też dużo radości daje obdarowywanie najbliższych. Przemyślane i dobrze zaplanowane zakupy prezentów świątecznych mogą być naprawdę przyjemne i nie muszą pozostawić po sobie dziury budżetowej. Wystarczy, że pierwsze plany zaczniemy robić jeszcze na przełomie października i listopada. Nie damy się wówczas naciągnąć na niezbyt uczciwe promocje i zawyżanie cen produktów przed samymi świętami.

Równie przyjemne jest własnoręczne pakowanie prezentów. Sprawia, że możemy zaskoczyć naszych najbliższych nie tylko samym prezentem, ale też finezyjnym opakowaniem. Gotowe torebki lub pudełka, które możemy dostać w sklepie są z reguły dość drogie, co w przypadku świątecznych drobiazgów może okazać się nieopłacalne. A jak zapakować prezenty, żeby nie nadszarpnąć dodatkowo domowego budżetu?
Wystarczy zwykły szary papier pakowy, a niekiedy nawet kartka A4, jutowy lub kolorowy sznurek i dekoracje. Mogą nimi być bombki lub inne ozdoby bożonarodzeniowe, gałęzie jodły, szyszki, czy wspomniane wcześniej suszone pomarańcze lub gwiazdki anyżu. Cena za tak zapakowane prezenty nie będzie zbyt wygórowana, ale efekt z pewnością będzie robił wrażenie.