check-completeic-deleteic-deletedateic-edit-48pxic-errorfacebook-footergoogle-plus-footerinstagram-footic-chevron-left-doubleic-chevron-leftodnoklassniki-footic-chevron-right-doubleic-chevron-righttwitter-footuploadic-visibility-48pxic-visibility-off-48pxvkontakte-foot

Wakacje 2021 za granicą. Gdzie wymagane są testy na koronowirusa? Czy zaszczepieni mogą swobodnie podróżować?

Wybierasz się na wakacje za granicę? Podróżując w czasach koronwirusa musisz liczyć się z tym, że każdy kraj ma inne restrykcje i wymagania dotyczące testów, tudzież szczepionek na COVID-19. Niektóre kraje nie wymagają żadnych testów, inne jednak, w tym również Chorwacja, zaostrzyły zasady wjazdu do kraju.

Które kraje honorują szczepienia? Gdzie testy są obowiązkowe oraz jak powinien wyglądać dokument przeprowadzenia testu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym artykule. Sprawdź, jak uzyskać zaświadczenie o szczepieniu, skąd wziąć unijny Certyfikat COVID i czym jest „paszport covidowy”. Radzimy również, jak zachować bezpieczeństwo na lotnisku i w trakcie lotu.

Zanim wybierzesz się na wakacje… czyli gdzie obowiązkowe są testy na koronowirusa

Dziś obowiązek zrobienia testu na obecność COVID-19 przed wjazdem do innego kraju nikogo już nie dziwi. Wiele krajów nie wprowadziło jednak tego wymogu, a część z nich zaostrzyło politykę wjazdu do swojego kraju. Restrykcje te nierzadko dotyczą także dzieci.

Wybraliśmy najpopularniejsze kierunki wakacyjne 2021 i sprawdziliśmy, jak wygląda podróżowanie do nich. Wśród krajów, które nie wprowadziły wymogów aktualnego testu na koronowirusa są:

 • Albania
 • Cypr
 • Czarnogóra
 • Hiszpania
 • Szwajcaria
 • Dominikana
 • Kostaryka
 • Macedonia
 • Meksyk

Poniżej lista państw, które przed wjazdem na teren swojego kraju wymagają posiadania poświadczenia o braku obecności COVID:

 • Bułgaria – test Antygenowy/PCR dla dorosłych i dla dzieci
 • Chorwacja – negatywny wynik testu PCR, lub „paszport covidowy”
 • Egipt – zarówno dorośli, jak i dzieci muszą mieć zrobiony test PCR
 • Grecja – test Antygenowy/PCR ale tylko w przypadku dorosłych
 • Gruzja – obowiązkowy test PCR dla dzieci i dorosłych
 • Malta – test PCR u dorosłych i dzieci
 • Portugalia – test Antygenowy/PCR u dorosłych i dzieci
 • Słowacja – dzieci i dorośli muszą mieć wykonany test Antygenowy lub PCR
 • Turcja – obowiązkowy test Antygenowy lub PCR dla dzieci i dorosłych
 • Wielka Brytania – test Antygenowy/PCR u dorosłych i dzieci
 • Włochy – obowiązkowy test Antygenowy/PCR, zarowno dzieci jak i dorośli

W większości przypadków test Antygenowy powinien być zrobiony nie wcześniej niż na 48h przed datą planowanego przylotu do kraju, z kolei test PCR nie powinien być wykonany wcześniej niż 72h przed planowaną datą rozpoczęcia wakacji.

Dodatkowo dokument powinien być przygotowany w języku angielskim i powienien posiadać najważniejsze informacje, czyli: imię i nazwisko osoby poddanej testowi, numer dowodu tożsamości, data pobrania próbki do badania, określenie metody wykonania testu oraz najważniejsza informacja, czyli wynik testu.

Dodatkową grupę państw stanowią też te, które aktualnie są dla Polaków niedostępne. Wśród nich znalazły się:

 • Bośnia i Hercegowina
 • Czechy
 • Gambia
 • Indie
 • Izrael
 • Sri Lanka
 • Tajlandia
 • USA
 • Wietnam

Zanim wybierzesz kierunek wycieczki, sprawdź jednak szczegółowe informacje w kwestii obostrzeń dotyczących wjazdu do konretnego kraju. Sytuacja w okresie pandemii jest na tyle dynamiczna, że niektóre państwa z dnia na dzień mogą zmienić politykę związaną z przekroczeniem ich granicy.

Zaświadczenie o szczepieniu dla osób podróżujących za granicę

W większości krajów oprócz testów PCR czy antygenowych, honorowane są także zaświadczenia o szczepieniu, czy tak zwane „paszporty covidowe” – Unijne Certyfikaty COVID. Jak uzyskać te dokumenty?

Zaświadczenie o szczepieniu można obecnie bardzo szybko pobrać z Internetowego Konta Pacjenta, czyli IKP. Dokładna instrukcja jak pobrać takie zaświadczenie znajduje się na stronie Ministerstwa: www.gov.pl/web/certyfikat/o-certyfikacie-informacje. Znajdziecie tam również bardzo dobrze przygotowany film instruktażowy.

Z kolei „paszport covidowy”, czyli Unijny Certyfikat COVID, który potwierdza zarówno szczepienie jak i uzdrowienie, można pobrać z poziomu Internetowego Konta Pacjenta, ale też z aplikacji mobilnej mObywatel. Z poziomu aplikacji zostanie wygenerowany kod, który później za pomocą specjalnego programu będzie mogła odczytać Straż Graniczna. Oczywiście kod ten jest ujednolicony dla wszystkich Państw członkowskich Unii Europejskiej.

Więcej szczegółówych informacji na temat zaświadczeń i certyfikatów znajdziesz na stronie: www.gov.pl 

Podróżowanie samolotem – jak wygląda sytuacja na lotniskach

W trakcie podróży również należy zachować wszelkie środki ostrożności. Mimo że prawie wszyscy podróżujący mają wymagane certyfikaty, od lipca 2020 samoloty mogą latać w pełnym obłożeniu. Ponadto na każdym lotnisku jest możliwość wykonania testu na COVID, więc o ile w samolocie możemy czuć się w miarę bezpiecznie, o tyle na lotnisku powinniśmy przestrzegać określonych zasad.

Przed wyolotem warto po pierwsze zaktualiować informacje dotyczące obostrzeń i zasad panujących po przyjeździe do kraju, do którego się wybieramy. Sytuacja w trakcie pandemii jest na tyle dynamiczna, że zmiany wprowadzane są z dnia na dzień. Ponadto część państw wprowadza również obowiązek uprzedniego wypełnienia deklaracji oraz konieczność posiadania kodu QR. Jeżeli nie masz możliwości odprawić się on-line, powinieneś przybyć na lotnisko około 3 godziny przed planowanym wylotem. Zanim jednak wybierzesz się na lotnisko zalecamy zmierzenie temperatury w domu, ponieważ osługa lotniska ma obowiązek mierzyć temperaturę pasażerom, a osoby u których przekroczy ona 38 st. Celsjusza muszą liczyć się z zakazem wstępu na teren lotniska. Pewną niedogodnością jest również fakt, że na terenie lotniska przebywać mogą jedynie pasaerowie. Jeżeli więc znajomi lub rodzina będą chcieli życzyć ci bezpiecznego lotu, powinni to zrobić przed wejściem na lotnisko. Nikogo nie zdziwi również fakt bezwzględnego noszenia maseczki na terenie całego lotniska oraz konieczność wypełnienia ankiety o stanie zdrowia. Kolejną zmianą jest również konieczność samodzielnego zeskanowania karty pokładowej.

W trakcie lotu należy bezwzględnie zakrywać nos i usta maseczką, którą zgodnie z zaleceniami powinniśmy wymieniać co 4h. W zależności od zasad panujących w danym państwie naszą maseczkę będziemy mogli zdjąć najwcześniej po opuszczeniu terminala. Zalecamy więc zaoptarzenie się nie w jedną, a w paczkę maseczek jednorazowych, oczywiście w zależności od czasu podróży. Ostatnią formalnością, którą należy wypełnić w trakcie lotu jest Karta Lokalizacji Pasażera.

Po wylądowaniu najważniejsze jest po pierwsze noszenie maseczki zakrywającej nos i usta oraz zachowanie dystansu społecznego. Ograniczona jest między innymi ilość osób, podróżujących w autobusach. Oczywiście podobnie, jak przed wsiadaniem do samolotu, tak i po jego opuszczeniu, załoga lotniska ma obowiązek zmierzenia temperatury pasażerom. Osoby, u których temperatura przekracza 38 st. Celsjusza mogą zostać skierowane na bardziej szczegółowe badania.

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.gov.pl – jest to wiarygodne i pewne źródło informacji, watro więc zapoznać się z treściami na stronie przed planowanym wylotem.


 

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Aplikuj o pożyczkę online, a pieniądze otrzymasz na konto w najkrótszym możliwym czasie.