check-completeic-deleteic-deletedateic-edit-48pxic-errorfacebook-footergoogle-plus-footerinstagram-footic-chevron-left-doubleic-chevron-leftodnoklassniki-footic-chevron-right-doubleic-chevron-righttwitter-footuploadic-visibility-48pxic-visibility-off-48pxvkontakte-foot

Zmiana czasu na zimowy. Kiedy w Polsce zostanie zniesiona zmiana czasu?

Zmiana czasu na zimowy już niedługo. Odpowiedzi na pytania: jak przestawiamy zegarki, kiedy zmiana czasu na zimowy i przede wszystkim kiedy planowana jest likwidacja zmiany czasu w Europie i najważniejsze – przy jakim czasie pozostanie Polska, znajdziecie poniżej.

Dlaczego przestawiamy zegarki?

Oficjalne nazewnictwo zmiany czasu wiele mówi o pochodzneiu tej tradycji. W ciągu roku mamy do czynienia z dwoma zmianami – jedną z czasu środkowoeuropejskiego letniego na środkowoeuropejski i drugą w sezonie wiosennym, ze środkowoeuropejskiego na letni.

Celem zmiany czasu jest przesunięcie ludzkiej aktywności tak, aby w sposób maksymalny wykorzystać natualne światło słoneczne. Latem, kiedy słońce wstaje wcześniej i zachodzi później, mamy szansę w pełni wykorzystać popołudnia. Z kolei zimą, gdy około godziny 16.00 już robi się ciemno, mamy dodatkową godzinę do wykorzystania rano.

Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2019 roku?

Jedna zmiana czasu w 2019 roku już za nami. Teraz przyszła kolej na następną, dla wielu ludzi tę bardziej przyjemną, gdyż to właśnie dzięki niej śpimy godzinę dłużej rano.

Zmiana czasu na zimowy w tym roku przypada na 27 października, czyli klasycznie na ostatnią niedzielę października. Tej nocy z soboty na niedzielę z godziny 3.00 cofamy zegarki na godzinę 2.00.


Czy zmiana czasu zostanie zlikwidowana? Jaki czas będzie obowiązywał w Polsce?

Zmiana czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni to już dla nas kwestia oczywista, której do tej pory nikt nie próbował kwestionować. Jak się jednak okazuje Europejczycy nie są zadowoleni z tego powodu, że dwa razy do roku muszą przestawiać zegarki.

Unia Europejska, na podstawie wyników ankiet przeprowadzonych wśród mieszkańców krajów członkowskich oraz badań, postanowiła że zmiana czasu zostanie w Europie zlikwidowana prawdopodobnie w roku 2021. Każde z Państw członkowskich musi jednak zdecydować, czy pozostaje przy czasie letnim, czy zimowym.

W Polsce kwestia wyboru konkretnej opcji nie jest taka prosta. Jeżeli pozostaniemy przy czasie letnim z pewnością zyskamy więcej czasu popołudniami, jednak w północnych rejonach jasno może robić się dopiero między godziną 8 a 9 rano. Z kolei czas zimowy „ukradnie” nam jedną godzinę po południu, czyli może się okazać, że osoby spędzające wakacje na mazurach w sierpniu pożegnają słońce już koło godziny 18.30.

Mimo wszystko Polska przychyla się bardziej do opcji czasu letniego. Póki co po raz kolejny przestawiamy zegarki z godziny 3.00 na 2.00,w nocy z soboty na niedzielę 27 października 2019.