check-completeic-deleteic-deletedateic-edit-48pxic-errorfacebook-footergoogle-plus-footerinstagram-footic-chevron-left-doubleic-chevron-leftodnoklassniki-footic-chevron-right-doubleic-chevron-righttwitter-footuploadic-visibility-48pxic-visibility-off-48pxvkontakte-foot

#Zostańwdomu: pomocne wskazówki dotyczące pracy zdalnej, czyli home office bez tajemnic

Pracownicy biurowi często uważają, że „praca z domu” to synonim czasu wolnego. Możesz spać dłużej, nigdzie nie musisz jechać, a poza tym masz pełną kontrolę nad obowiązkami służowymi i domem. Jeśli jednak nie jesteś odpowiednio przygotowany do pracy w domu, ten przywilej może szybko przerodzić się w najgorszy koszmar. W tym artykule dowiesz się, jak zachować produktywność podczas tak zwanego home office, jak nie stracić zdrowego rozsądku i jednocześnie nie zaszkodzić relacjom rodzinnym.


Skup się na tym, jak zaczynasz dzień

Jeśli pracujesz w domu, nie zapomnij o tym, że musisz odpowiednio zacząć każdy dzień. Ustaw budzik na tyle wcześnie, żeby móc zjeść śniadanie z rodziną, wziąć prysznic i przygotować się na dzień pracy. Dzięki temu będziesz miał możliwość, żeby wbić się w rytm codziennej pracy.

Domowy luźny ubiór Ci w tym nie pomoże, więc ubierz się tak, jakbyś miał wyjść do pracy. Kobiety z pewnością powinny wykonać delikatny makijaż i uczesać włosy. Jeśli biegniesz do komputera w pidżamie, prosto z łóżka i jesz śniadanie w trakcie pracy, twój dzień nie będzie miał ani początku ani końca.

Ważne jest to, żeby oddzielić od siebie każdą część dnia.

Zaplanuj swój dzień co do godziny

Stwórz plan dnia i trzymaj się go, na ile to będzie możliwe. Zaplanuj, o której rozpoczniesz pracę, o której zjesz lunch i kiedy skończysz. W swoim planie uwzględnij również czas wolny na sprawdzenie co dzieje się na świecie, poświęć także codziennie chwilę na pogawędki z członkami rodziny i krótką zabawę z dziećmi. Bądźmy szczerzy – w biurze nie siedzimy na krześle od rana do wieczora. Rozmawiamy z kolegami, poruszamy nogami i relaksujemy oczy. Nie martw się, nie wybije Cię to z rytmu pracy, a wręcz zwiększy to twoją wydajność i sprawi, że Ty i Twoja rodzina będziecie szczęśliwi.

Ponadto praca w domu wymaga mocnego charakteru i pełnej mobilizacji. Dom to przede wszystkim miejsce, w którym chronimy się przed stresem, odpoczywamy i spędzamy czas z naszymi bliskimi. W rezultacie, jeśli pracujesz w domu, twoja uwaga częściej oddala się od obowiązków służbowych i skupia na czymś innym. Aby uniknąć takiego scenariusza, zaplanuj, co dokładnie zrobisz w danym dniu i tego się trzymaj. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie opracownaie szczegółowego planu, czyli o której godzinie wykonasz konkretne zadanie i jak długo to zajmie. Pomoże Ci to sprawniej wykonywać służbowe obowiązki i zmniejszy szansę na rozpraszanie.


Potrzebujesz dodatkowej gotówki na ofertę last minute?
Aplikuj o pożyczkę online, a pieniądze otrzymasz na konto w najkrótszym możliwym czasie.

Zorganizuj sobie kącik roboczy

Jeśli przez cały dzień siedzisz na kanapie z komputerem na kolanach, pod koniec dnia poczujesz się, jakbyś przebiegł maraton. Odpowiednie środowisko pracy wpłynie pozytywnie nie tylko na twoją chęć do pracy, ale i dobre samopoczucie fizyczne. Oczywiście idealnym rozwiązaniem jest, jeśli masz w domu gabinet lub kącik biurowy, gdzie możesz zdystansować się od innych członków rodziny i innych czyników, które mogą cię rozpraszać, jak na przykład telewizor.

Jeśli nie ma masz odzielnego pokoju, dobrze, jeżeli chociaż masz biurko, lub miejsce, które możesz na to biurko przeznaczyć, nawet jeżeli miałby to być kuchenny stół, wyspa, czy stolik kawowy. Pamiętaj jednak, że im bardziej będziesz czuł się komfortowo na swoim stanowisku pracy, tym bardziej będziesz mógł skoncentrować się na wykonywanych obowiązkach.

Rozplanuj swoje posiłki

Kiedy jesteśmy w biurze, nie spędzamy dużo czasu na przygotowywaniu posiłków. Zwykle kupujemy gotowe produkty, podgrzewamy jedzenie, które ze sobą przynosimy, zamawiamy posiłek w biurze lub łączymy lunch ze spacerem i jemy poza biurem.

Dobrze jest przestrzegać tej zasady również podczas pracy w domu. Możesz przygotować obiad poprzedniego wieczora, więc na następny dzień musisz jedynie je podgrzać. Jeśli nie masz na to czasu lub ochoty, zamów lunch z dostawą do domu – zyskasz tak nie tylko dodatkowy czas, ale też możesz pomóc restauracjom w Twojej okolicy, których również dotknął obecny kryzys.

Wsparcie innych domowników też jest ważne!

Jeśli nie mieszkasz sam, powinieneś omówić z domownikami, w jaki sposób Twoja praca w domu wpłynie na ich życie codzienne. Fakt, że pracujesz w domu, nie oznacza, że ​​będziesz dla nich dostępny przez cały czas.

Warto uzgodnić kiedy będziesz mógł poświęcić czas rodzinie i jak długo możesz przebywać bez dostępu do komputera. Może to być na przykład lunch, wspólna zabawa z dziećmi czy chwila spędzona na podwórku lub balkonie, gdy pogoda dopisuje. Jeśli wszystkie zaangażowane strony będą miały wspólny dzienny harmonogram, unikniecie w ten sposób nieporozumień, gniewu i urazy.

Pamiętaj jednak o złotej regule – zawsze należy dotrzymywać obietnic danych rodzinie.

Zadbaj o swoje dzieci w wieku szkolnym

W całym kraju, ze względu na stan wyjątkowy, lekcje odbywają się już zdalnie. Jeśli masz dzieci w wieku szkolnym, pamiętaj, że nie jesteś jedynym, którego środowisko domowe stało się środowiskiem pracy. Najważniejsze jest więc przygotowanie odpowiedniego miejsca do pracy dla każdego domownika. Nie traktuj swojej pracy jako priorytet, gdy od zawsze powtarzasz swoim dzieciom o tym, jak ważna jest nauka. Jeżeli trzeba odpuść, zorganizuj swoją pracę w taki sposób, aby ułatwić im funkcjonowanie w tych trudnych warunkach.

Obecna sytuacja jest bezprecedensowa, dlatego musimy się nawzajem wspierać. Pierwsze dni mogą nie być najłatwiejsze, więc pod koniec dnia zbierz całą swoją rodzinę i zaproś ją do przedyskutowania nowego planau pracy. Pozwól wszystkim dzielić się swoimi uczuciami i sugestiami. Jeśli będziemy rozmawiać i się wspierać, przetrwamy ten trudny czas bez większych problemów.

Zakończ dzień pracy tak, jak w biurze

Kiedy pracujemy w biurze, fizycznie jesteśmy w innym miejscu. Każdy dzień roboczy kończy się tak samo: wyłączamy komputer, wychodzimy za drzwi i wracamy do domu. Bez względu na to, jak blisko pracy mieszkamy, po jej zakończeniu jesteśmy „oddaleni” od obowiązków służbowych. Po powrocie do domu znajdujemy się w zupełnie innym środowisku, w którym nie kojarzy nam się z miejscem do pracy. Podczas  home office istnieje niestety mniejsza separacja między pracą a wypoczynkiem. Trzeba je zatem rozdzielić emocjonalnie.
Na początku każdego dnia oceń ilość pracy, którą musisz wykonać, i zdecyduj, kiedy skończysz. W przeciwnym razie dzień roboczy przedłuży Ci się do późnej nocy. Kiedy nadejdzie czas, aby zakończyć pracę, wyłącz komputer i opuść swoje tymczasowe stanowisko.

Cenne jest także stworzenie pewnego rytuału na koniec dnia. Pozwól sobie na odpoczynek – wieczorną herbatę lub kawę, wyjście na zewnątrz do ogrodu lub na balkon, oglądanie ulubionego programu lub cokolwiek innego, co poprawi Ci nastrój. Celem tego rytuału jest zapomnienie o środowisku pracy i „emocjonalny” powrót do domu – w miejsce, które jest Twoją oazą spokoju.

NetCredit życzy ci produktywnej pracy!